Rozlousknout téma krmení, aniž bychom si pomyslně vylámaly všechny zuby, byl opravdu tvrdý oříšek. Otázka, na kolik procent je pes v genech stále vlkem, aby byl krmen výhradně syrovým masem, a na kolik jsou reklamované suché granule módním výstřelkem pohodlného způsobu rychlého krmení pracujícího lidu 20. století, zůstává stále nezodpovězena.

Náš pejsek přijížděl ze své domovské chovatelské stanice vybaven granulkami pro štěňata Royal Canin a zároveň už uměl baštit syrové pomleté maso. Netušili jsme ale, kolik má dvouměsíční psí mimino masíčka, podaného minimálně dvakrát za den, zbaštit.

Příprava          Miska s jídlem

Dopoledne štěně s chutí rozkousalo misku nasekaných kuřecích krků, k večeři na kostičky nakrájené hovězí masíčko proložené granulemi. Kdykoliv jsme se snažili dát do masa přílohu v podobě zeleniny, rýže nebo těstovin, byl problém. Masíčko částečně zmizelo, kolem misky zůstala spoušť. V té době bychom doma uživili i malé selátko. Jenže strava našeho štěněte nebyla vyvážená. Bylo nám jasné, že buď jsme si dovezli čistokrevného vlka, nebo se psím jídelníčkem musíme udělat něco dříve, než bude pozdě. Nabídku zboží firem Dopsimisky, Baron a Vetamix jsme využívali hojně. Takový luxus, vybírat z obýváku psí dobroty kliknutím na ikonku košíčku! Navíc vám nákup dovezou až před práh domu. Veliký mrazák zakoupený speciálně na maso pro psa měl téměř vyvalené boky, ale náš pes některé druhy masíček přestal jíst úplně. Zda je rozmazlený a stačí mu jedno jídlo denně, pamlsky za vzorné chování v průběhu dne a zelená tráva, kterou se jak velbloud v oáze cpal při každé příležitosti, nás stále nenechávalo klidnými, stejně jako nesežraná rozkládající se hovězí játra po nějaké hodince v misce.

Pasení          Pasení

Když už jsme v záchodové míse utopili nejednu porcičku psího tataráku, přišel další nápad. Koupit sušičku na ovoce a nesnědené nebo nemilované syrové zásoby tepelně zpracovat. Sušené plíce nebo plátky masíčka zavakuované ve fólii po jednotlivých malých porcích, se ukázaly jako úžasné pamlsky a skvělé krmivo na cestování po výstavách.

Sušené maso  Sušené maso  Sušené maso

Další dilema, jaké kvalitní granule (místo těch štěněcích) k masíčku přidávat, bylo vyřešeno za nás. Na první psí výstavě, které jsme se zúčastnili, naše princezna poprvé okouzlila hned několik porotců (jako naháč porazila i chlupaté konkurenty!), a dovezla si (kromě poháru s 1. místem) i 15 kg pytel superprémiových granulí značky Profine. Ty jsme používali od 9. měsíců do cca 15. měsíců v podobě „junior” jako přílohu k masu a pak chvilku „adult” pro dospělé psy... Zkusili jsme ještě další superprémiovou značku Top Meat 70. Opět jsme typ ke zpestření psí misky získali na výstavě jako dáreček.

Granule  Granule  Granule

Nicméně časem jsme zakotvili u stále velmi oblíbených poloměkkých kostiček Platinum, které se vyrábí v různých příchutích a občas je používáme na vycházce i jako pamlsek.
Neodolali jsme vyzkoušet i nový trend - granule hmyzí.
Kromě obohacení jídelníčku o proteiny chutnají asi skvěle ☺.

Krmení  Krmení  Krmení

Příloha v podobě granulí byla vyřešena, ale s krvavým masíkem, denně cestujícím v mističkách v kabelce, byl stále problém. Zvláště v létě… Až podivně vypadající balíček „čerstvých“ kuřecích žaludků, podle etikety ještě několik dní v záruce kvality, nás přivedl k myšlence, krátce žaludky pro jistotu povařit. A bingo. Rozkrájené kostičky spolu se šťávičkou, která se nasákla do granulí, byl konečně spouštěčem do čista vylízané misky! Časem jsme postupně zkusili přidat ke krátce povařenému lososu i rýži. Dnes jsme dokonce ve fázi, že nám pejsek zbaští brokolici s kukuřicí, zamíchanou do krátce povařeného masíčka, i s kuskusem ☺.

Granule          Granule

Posledním přídavkem k pestré stravě psa (a zvýšení našeho komfortu při časovém presu) jsou masové konzervy, některé už s přílohou. Nakupovali a testovali jsme různé značky a ty oblíbené občas využijeme i na místech, kde není k dispozici kuchyň a lednice.

Občas o víkendu dáváme na přilepšení jídelníčku do mističky jogurt nebo tvaroh se žloutkem, někdy oslazený malou lžičkou medu, někdy vylepšený několika kukuřičnými neslazenými piškotky. To ani nemusíme psát, že jde o „psí top” v jídelníčku a pouhé vteřiny trvající snídani. Přímo psí piškotky pro nejmenší plemena se také dají koupit nejlevněji ve větším balení u stánku na psí výstavě ve velkých baleních. I tak je krájíme na polovinu.

Kousání  Kousání  Kousání

Pamlsky střídáme. Jednou jsou to sušená vepřová ouška, hovězí lopatky, sušené plíce, ale nebráníme se ani různým měkkým tyčinkám, koupených v marketu. Prostě jiná vůně a jiné složení pamlsku jsou silným motorem, který odvolá psa od sebelepší zábavy.

Pamlsky          Pamlsky

Počáteční procházky na vodítku po městě a časem výměna obojku za kšíry, nejsou zdaleka tak pohodové, jako pejsek „na volno“ hlídající si svého páníčka, a na povel „ke mně“ se rychlostí blesku přibližuje k voňavé kapse plné překvapení.

Na vodítku  Na vodítku  U nohy

V průběhu roku jsme objevili i řadu pěkných knih o krmení pejska.

Kniha          Kniha

V časopise Svět psů úžasnou stránku: Eliščiny recepty pro psy i jejich páníčky.

Časopis          Časopis

Celkově je časopis Svět psů velmi inspirativním počteníčkem o všem, co vás o pejscích zajímá.

V době očekávání našich prvních štěňátek jsme přizpůsobili krmení březí fenečky přídavky granulí, určeným pro březí a kojící feny. Zároveň jsou tyto superprémiové granule startovacím krmením pro malá štěňátka.

Granule  Granule  Granule

Jak a čím jsme krmili štěňátka v průběhu několika týdnů po narození u nás, se dočtete v kapitolách vrhů A, B, C, D, E a F.